top of page
Ara
  • sb

Ahşap Palet Nedir?

Güncelleme tarihi: 14 Eyl 2023


Ahşap paletler, her fabrikanın, atölyenin, tedarikçinin ve mağazanın bel kemiğidir. Ahşap paletler, dünyanın her yerine güvenli bir şekilde mal taşımamıza ve mal depolamamıza yardımcı olur.

1900'lü yıllardan beri paletler, uluslararası taşımacılık endüstrisinde çok önemli bir rol oynamıştır.

Paletler hem o zamanlar hem de şimdi piyasada en uygun maliyetli, yaygın olarak bulunan ürün olduğu için ahşaptan yapılmıştır.Ahşap paletin tarihi, 'Skid' (kızak) ile başlar. Kızak, tek katlı bir yükleme platformudur. Alt güvertesi yoktur. Kızaklar, alt tahta seti olmayan paletlerdi. "Kıyıdan gemiye malların taşınmasına yardımcı olmak için kullanılan" bu basit ahşap kızaklar ve paletler, nakliyecilere büyük avantaj sağladı. Kızaklar, Mısırlılar gibi eski zamana kadar uzanır.


Forklift icat edildiğinde, kızaklar yavaş yavaş bu yeni makineye uyacak şekilde uyarlandı.

1930'larda ilk modern forkliftin tanıtılmasıyla birlikte ahşap paletin icadı, paketleme ve nakliye endüstrisinde devrim yarattı. Artık depolama dikey olarak yapılabiliyordu, depo alanı ve verimlilik artmıştı ancak ilk ahşap palet, günümüzün klasik, sağlam modeline benzemiyordu.

Başlangıçta ahşap paletler, iki veya daha fazla ray panelinin arasına tutturulmuş, platformu altındaki modern forklift çatallarını yerleştirmek için yeterince yükseğe tırmanan ahşap bir tahtaydı. Sonunda, tabana çivilenmiş tahtaların eklenmesiyle, bu kızak benzeri model ahşap palet, bugün aşina olduğumuz ahşap palete dönüştü. Daha sonra, her taraftan forklift erişimine izin veren dört taraflı ahşap palet gelişti.

Ahşap paletler 2. Dünya Savaşı'ndan önce önde gelen şirketler tarafından kullanılırken kriz, malzemeleri savaş alanına mümkün olduğunca çabuk taşımak için büyük bir aciliyet yarattı.

Bu süre zarfında dört yönlü ahşap palet icat edildi. Ahşap paletler, silahları mümkün olan en kısa sürede etkili bir şekilde nakletmek için kullanıldı.

Zaman içinde ahşap palet kullanımı önemli ölçüde artmış ve işletmeler bunun getirdiği etkiyi fark ederek birçok şirketin bunu zorunlu bir gereklilik haline getirmesine neden olmuştur.

1954'te, nakliye için tek seçenek olduğundan ahşap palet ticareti patladı. Şirketler depolarını yeniden inşa ederken, modern ahşap paleti barındırabilecek şekilde tasarladılar. Buna bağlı olarak, depolama kapasitesinde bir artış oldu ve işçilik maliyetleri azaldı.


1961'de Euro palet kullanımı hız kazanmaya başladı ve o zaman International Union of Railways (Uluslararası Demiryolları Birliği), 'standartlaştırılmış ve değiştirilebilir paletlerin' kullanımını onaylayan anlaşmayı imzaladı. Bu ahşap paletler, yapım açısından ekonomik ve standart kapılardan geçecek şekilde tasarlanmıştı.

Marketler her şekil ve boyutta paletler kullanıyordu ve bu da depolamayı verimsiz ve zaman alıcı hale getiriyordu. Bu nedenle sonrasında bir palet endüstri standardı oluşturulmuştur.

Birçok işletme farklı ahşap türleri kullansa da 48” x 40” boyutu ülke genelinde tekdüze haline geldi.

Ahşap paletlerin denizcilik endüstrisinin ve küresel ekonominin gelişiminde son derece önemli bir rol oynadığını söylemek yanlış olmaz.

Tedarik zincirinin başlangıcından sonuna kadar tüm aşamalarında kullanılan ahşap paletler, bu sürecin etkin bir şekilde işlenmesini sağlamaktadır.


ATEM PALET olarak, müşterilerimizi yüksek kaliteli ahşap paletlerle buluşturuyoruz.

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page